PECS

PECS (Picture Exchange Communication System) je metoda, zasnovana kot podporna in nadomestna komunikacija za posameznike, ki imajo težave z verbalno komunikacijo. Metoda temelji na izmenjavi slikovnih kartic, kar uporabnikom omogoča, da izrazijo svoje želje, potrebe in misli skozi slike.

Komu je PECS namenjen?

PECS je namenjen otrokom, ki imajo omejene ali neobstoječe verbalne sposobnosti.

Še posebej učinkovit je pri otrocih:
• z avtizmom,
• z motnjami v govoru in jeziku,
• z motnjami senzorne integracije,
• ki imajo težave pri vzpostavljanju socialne komunikacije.


Kako se izvaja?

PECS se izvaja skozi šest stopenj, vsaka stopnja pa otroka postopoma vodi do bolj kompleksne in neodvisne uporabe komunikacijskih simbolov:
1. Izmenjava slik: Otrok se uči, da izbere sliko, ki predstavlja predmet ali aktivnost, ki si jo želi, in jo izmenja z učiteljem ali skrbnikom za želeni predmet.
2. Razširitev: Otrok se nauči, da sliko podaja osebi, ki se nahaja nekoliko dlje, kar krepi iniciativnost in namernost v komunikaciji.
3. Razlikovanje slik: Otrok se nauči razlikovati med različnimi slikami in izbere pravo sliko za svojo željo ali potrebo.
4. Sestavljanje povedi: Otrok se uči sestaviti preproste stavke, kot je "Jaz želim" z uporabo več slik na komunikacijski tabli.
5. Odgovarjanje na vprašanja: Otrok se nauči uporabljati PECS za odgovarjanje na vprašanja, kot je "Kaj si želiš?"
6. Komentiranje: V zadnji fazi se otrok nauči uporabljati PECS za komentiranje svojega okolja in izražanje več kot le potreb (npr. "Vidim avto").
Vključevanje logopeda: Metoda PECS se običajno izvaja v sodelovanju z logopedom, ki prilagaja učni proces glede na otrokove zmožnosti in potrebe. Logoped pomaga otroku razviti začetne komunikacijske veščine ter spremlja njegov napredek skozi različne stopnje.


Kako PECS podpira otroka?
• Spodbuja komunikacijo: PECS daje otrokom orodje, s katerim lahko učinkovito komunicirajo, kar zmanjšuje frustracije zaradi nezmožnosti izražanja svojih potreb.
• Povečuje neodvisnost: Z uporabo slikovnih kartic se otroci naučijo bolj samostojno izražati svoje misli in želje.
• Spodbuja socialno interakcijo: PECS krepi otrokovo interakcijo z okolico, saj mora otrok aktivno pristopiti do druge osebe, da izmenja kartico.
• Podpira razvoj jezika: Čeprav PECS temelji na slikovni komunikaciji, pogosto spodbuja razvoj govora pri otrocih, saj jih uči, da so komunikacija in izražanje potreb vedno smiselni.


Učinki in prednosti PECS:
• Zmanjšanje vedenjskih težav: Ko otrok dobi način za izražanje svojih potreb, se pogosto zmanjšajo vedenjski izzivi, ki so posledica frustracije zaradi pomanjkanja komunikacije.
• Povečana samostojnost: Otroci postanejo bolj neodvisni, saj lahko sami začnejo komunikacijo.
• Izboljšanje socialnih veščin: PECS pomaga otrokom razumeti socialne situacije in jih spodbuja k večji vključenosti.
• Podpora kognitivnemu razvoju: Metoda PECS spodbuja kognitivne funkcije, kot so pozornost, spomin in organizacija.


Potreba po rednem izvajanju tudi doma:

Za PECS je ključnega pomena redna in dosledna uporaba tudi doma in v drugih okoljih. Starši in skrbniki so zato vključeni v izvajanje metode, da otrok lahko uporablja PECS v vsakodnevnih situacijah, kot so obroki, igre ali družinske dejavnosti. To omogoča otroku, da stalno vadi svoje komunikacijske spretnosti, kar vodi k boljšemu dolgoročnemu uspehu.

 

NAROČANJE: 051 427 078, za@zabavnoucenje.si